0

Obsah košíku
0 Kč

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

O vinařství

Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích je v současné době akciovou společností hospodařící na vlastních i pronajatých vinicích, vyrábějící víno, doprovodné produkty a provozující luxusní Vinařský penzion André uprostřed vinohradů.

Díky významným investicím současných majitelů se nám společně podařilo vytvořit krásný areál, který všem nabízíme k prožití netradičních zážitků v ojedinělé atmosféře tohoto malebného místa.

Tradice a historie v mnohých detailech zavazuje, a proto i my bychom Vás rádi poprosili, abyste svými postřehy, připomínkami nebo i pochvalou přispěli k tomu, že tento krásný kout Velkých Pavlovic na Moravě budeme moci společně ještě zdokonalovat.

Historie vinařství

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí. Byla zde vyšlechtěna odrůda André a započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, které byly dokončeny později v Perné.

V současné době hospodaří společnost na 50 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné v 76 klonech. Převážná část vinic se nachází ve viničních tratích Nadzahrady, Išperky a Trkmanska v k.ú. Velkých Pavlovic a Bořetic.

Naše vinohrady

Vinohrady stanice se nacházejí v těsném sousedství šlechtitelské stanice ve výšce cca 200 m n. m. na převážně jižních svazích. Půda je hlinitojílovitá a hlinitopísčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu. To vytváří mimořádně příhodné podmínky pro pěstování aromatických bílých a modrých odrůd révy vinné.

Zajímavostí je také přehlídková vinice nacházející se na terasách nad Vinařským penzionem André, kde máme vysázeno celkem 180 různých odrůd révy vinné a to jako šlechtitelský materiál k ukázkám i k možnému dalšímu šlechtění.

Cílená selekce z nejlepších klonů udržovacího šlechtění ve spojení s půdními a klimatickými podmínkami tzv. "terroir", tvoří základ pro vypěstování výborné suroviny, převážně v nejvyšší jakosti, pro výrobu přívlastkových vín, která tvoří více než 90 % produkce. U našich vín je oceňován především jejich odrůdový charakter a čistota, umocněný vysokou přírodní vyzrálostí hroznů z přísně limitované sklizně.

Naše vína reprezentují moravské vinařství na mnoha recepcích pořádaných u příležitosti státních návštěv a můžete se s nimi setkat v celé řadě vyhlášených gastronomických zařízení.

Výroba vína

Výroba našich vín začíná již ve vinohradu. Zde se díky pečlivému přístupu našich lidí a omezené chemické ochraně daří vypěstovat základ dobré suroviny. Sklizeň na našich vinicích probíhá výlučně ručně. Následně jsou vinné hrozny sváženy v malých přívěsech do výrobní haly.

Výrobní hala byla postavena v roce 2010 a 2011 uprostřed vinice zhruba 250 m od původního výrobního objektu Šlechtitelské stanice, dnes penzionu. Její prostory jsou logicky uspořádány tak, aby maximálně vyhovovaly procesu výroby a expedice vína. V první části jsou prostory na zpracování vína sklizeného ve vinici, v druhé části jsou tanky na odkalování a macerování. Ve třetí části jsou tanky, ve kterých probíhá proces kvašení vína a  ve čtvrté výrobní části jsou tanky na zrání vína před lahvováním.

Vinotéka a archiv

V naší vinotéce naleznete bohatý výběr výborných vín, ale také vlastní nealko nápoje, džem a výrobky z medu a vlastní sirupy. Naše vína jsou rozdělena do tří řad. Nejvyšší řada VIP obsahuje ledová vína, slámová vína, výběry z hroznů a výběry z bobulí. Dále VIP sekt kvašený v láhvi a Cuvée Altenberg vyrobené na přání majitele. Střední řada nese jméno po významném vědci, šlechtiteli a inovátoru Christianu Carlu Andrém. V této řadě je 10 bílých, 1 růžové a 11 červených přívlastkových vín. Základní řada nese jméno Floriánek a obsahuje 7 bílých, jedno růžové a 7 červených vysoce kvalitních odrůdových vín. Nesmíme zapomenou také na výrobu sektů. Naše vinařství nabízí sekty kvašené v lahvích a rovněž sekty kvašené v tancích vyrobené metodou druhotného kvašení nazvanou "Charmat".

Rozsáhlý archiv se stane asi největším zážitkem z návštěvy našich sklepních prostor, zde můžete nalézt vína několik desítek let stará a vytvořit si tak obrázek, jak se víno postupem času vyvíjí a zraje. Součástí prohlídky je i původní výrobní část, kde naši sklepmistři ukládají do sudů mladá vína na dlouhé měsíce zrání. Tato vína lze ochutnat v různých fázích ležení.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.